Home Past Leadership

Past Leadership

This is a historic list of all the previous Leadership of Fisher River Cree Nation

Chief Wesley Hart, was Chief for 8 Terms

Terms per Chief (*Denotes Current Chief):

Cochrane, Daniel: 1 Term
Cochrane, Isaac: 1 Term
Cochrane, John: 1905-1917
Cochrane, Lorne: 2 Terms
Crate, David*: 12 Terms
Everett, Joseph: 1917-1921
Hart, Wesley: 8 Terms
Hudson, Alex: 1 Term
Mallett, Solomon: 3 Terms
McKay, Moses: 1 Term
Murdock, James: 5 Terms
Murdock, Sam: 1 Term
Rundle, David: 1878 – 1905
Rundle, Jeremiah: 1929 – 1937
Sinclair, Charles: 5 Terms
Sinclair, George: 1 Term

Election: August 23, 2017

Chief
David Crate

Councillors
Darrell Thaddeus
Carl Cochrane
Vince Crate
Shirley Ann Cochrane

Election: August 21, 2015

Chief
David Crate

Councillors
Shirley Ann Cochrane
Darrell Thaddeus
Vince Crate
Carl Cochrane

Election: August 23, 2013

Chief
David Crate

Councillors
Dion McKay
Carl Cochrane
Barry Wilson
Darrell Thaddeus

Election: August 24, 2011

Chief
David Crate

Councillors
Dion McKay
Carl Cochrane
Barry Wilson
Darrell Thaddeus

Election: August 24, 2009

Chief
David Crate

Councillors
Dion McKay
Carl Cochrane
Vince Crate
Darrell Thaddeus

Election: August 23, 2007

Chief
David Crate

Councillors
Vince Crate
Carl Cochrane
Conrad Garson
Keith Sinclair

Election: August 18, 2005

Chief
David Crate

Councillors
Vince Crate
Keith Sinclair
John McKay
Keith S. Murdock

Election: August 18, 2005

Chief
David Crate

Councillors
John McKay
Carl Cochrane
Vince Crate
Barry Wilson

Election: August 17, 2001

Chief
Sam Murdock

Councillors
Keith Sinclair
Barry Wilson
John McKay
Carl Cochrane

Election: August 23, 1999

Chief
David Crate

Councillors
Keith Sinclair
Wayne Mason Jr.
Darren Sinclair
Barry Wilson

Election: August 23, 1997

Chief
David Crate

Councillors
Sam Murdock
Keith Sinclair
John McKay
Ted Murdock

Election: August 23, 1995

Chief
David Crate

Councillors
Sam Murdock
Keith Sinclair
John McKay

Election: August 20, 1993

Chief
Lorne Cochrane

Councillors
Sam Murdock
David Crate
Keith Sinclair
Ada Wilson

Election: August 24, 1991

Chief
Lorne Cochrane

Councillors
Sam Murdock
Raymond Sinclair
John McKay
Joseph Garson

Election: August 24, 1989

Chief
David Crate

Councillors
John McKay
Raymond Sinclair
Lorne Cochrane
Wilfred Bouchey

Election: August 24, 1987

Chief
Wesley Hart

Councillors
Wilfred Bouchey
David Crate
Grenville Crate
Sam Murdock

Election: August 24, 1985

Chief
Welsey Hart

Councillors
Wilfred Bouchey
Raymond Sinclair
Sam Murdock
David Crate

Election: August 24, 1983

Chief
Wesley Hart

Councillors
Wilfred Bouchey
Ben Cochrane
Marshall Murdock
Walter Sinclair

Election: August 24, 1981

Chief
Welsey Hart

Councillors
Stanley McKay
Ernest Murdock Sr.
Stanford Murdock
Walter Sinclair

Election: August 22, 1977

Chief
Wesley Hart

Councillors
Stanford Murdock
Grenville Crate
Walter Sinclair
David Kirkness

Election: August 22, 1975

Chief
Welsey Hart

Councillors
Ben Cochrane
Stanley Hudson
Leonard Kirkness
Stanford Murdock

Election: August 22, 1973

Chief
Wesley Hart

Councillors
Leonard Kirkness
Ben Cochrane
Norman Murdock
Walter Sinclair

Election: August 22, 1971

Chief
Welsey Hart

Councillors
Stanley McKay
Ernest Murdock Sr.
Stanford Murdock
Walter Sinclair

Election: August 22, 1969

Chief
Charles Sinclair

Councillors
Norman Murdock
Jim Cochrane
Tom Cochrane
Steve McKay

Election: August 21, 1967

Chief
Solomon Mallett

Councillors
Leslie Cochrane
Steve McKay
Fred Murdock
Walter Sinclair

Election: August 21, 1965

Chief
Isaac Cochrane

Councillors
Solomon Mallett
Norman V. Murdock
Joe Sinclair
Leonard Kirkness

Election: August 21, 1963

Chief
George Sinclair

Councillors
William Hudson
Tom Cochrane
William Sinclair
John Mason

Election: August 20, 1961

Chief
Solomon Mallett

Councillors
Alex Hudson Jr.
Leonard Kirkness
Richard Crate
George Sinclair
Norman Murdock
Leslies Cochrane
Merdina Bradburn

Election: August 20, 1959

Chief
Solomon Mallett

Councillors
Walter Sinclair
Leslie Cochrane
Isaac Cochrane
Roy Murdock
Thomas Cochrane
Norman V. Murdock
George Sinclair
James Murdock

Election: August 27, 1957

Chief
Charles Sinclair

Councillors
Solomon Mallett
Miles Kirkness
Matthews Kirkness
Norman Murdock
James McKay
Allan Sinclair
Isaac Cochrane

Election: August 23, 1955

Chief
Charles Sinclair

Councillors
Ben Cochrane
John Flett
James McKay
H.J. Cochrane
Alex Hudson Sr.
Norman V. Murdock
Stanley Murdock

Election: September 9, 1953

Chief
Charles Sinclair

Councillors
Ben Cochrane
James McKay
John Mason
John Flett
John Bouchey
Stanley Murdock

Election: March 23, 1950

Chief
James Murdock

Councillors
Mike Crate
William Hudson
George Sinclair
Charles Sinclair

Election: April 17, 1947

Chief
James Murdock

Councillors
Mike Crate
James Hart
Elijah Bowers
John Chas Mason

Election: 1947

Chief
James Murdock

Councillors
J. Sinclair
Elijah Bowers
John Keeper
Felix Rundle

* After the Election of 1945, Previous lists are read to the best understanding

*1940 – 1945

Chief
Alex Hudson (July 4, 1941 to 1943)

Councillors
Moses McKay (July 4, 1941 to 1943)
W.D. Murdock (July 4, 1941 to 1943)
James Kirkness (July 4, 1941 to 1943)
John Sinclair (July 9, 1942 to 1944)

Election: July 4, 1938 to 1940

Chief
James Murdock

Councillors
Joe Mallett
J.J. Stevenson
Joe Cochrane
E. Bowers Jr.

1929 – 1937

Chief
Jeremiah Rundle

Councillors
Moses McKay (23-07-1929 – 1931)
Elijah Sinclair (23-07-1929 – 1937)
Charles Mason (15-07-1930 – 1934)
John Bouchey (12-07-1932 – 1937)

1926 – 1931

Chief
James Murdock

Councillors
Joseph Hart (June 1926 – 1928)
Joseph Mallett (June 1926 – 1928)
Fred Amos (June 1926 – 1928)
John Stevenson (June 1926 – 1931)

June 1923 – 1925

Chief
Daniel Cochrane

Councillors
James Murdock
Elijah Sinclair
John Thickfoot

June 1921 – 1922

Chief
Moses McKay

Councillors

1914 – 1925

Chief
Joseph Everett (1917 – 1921)

Councillors
John Okemakapo (June 1914 – 1919)
Daniel Cochrane (June 1914 – 1919)
David Rundle (June 1918 – 1919)
Robert Paponikis (June 1920 – 1922)
Alec Cochrane (June 1920 – 1922)
George Okemakapo (June 1920 – 1922)
Philip Sinclair (June 1920 – 1925)

July 1905 – 1917

Chief
John Cochrane

Councillors

July 1878

Chief
David Rundle

Councillors
James Cochrane
Henry Constatag *(Harry or Henry Koostatak)

Notes* July 17, 1882 Councillor James Cochrane died and replaced by Joseph Rundle, until 1888. Chief David Rundle, died 1904. Councillor Henry Constatag died in 1919.

Comments are closed.